3 poradniki o fotografii portretowej

Ostatnio moje ręce wpadły 3 książki poradnikowe dotyczące fotografii portretowej wydane przez Helion. Chociaż wszystkie poruszają ten sam temat to każdy z autorów podchodzi do niego z innej strony. Wszystkich zainteresowanych portretami zapraszam do zapoznania się z krótką recenzją tych pozycji.

„Fotografowanie modelek. Techniki pozowania” – Billy Pegram

Pierwszy tytuł dotyczy wyłącznie fotografii pozowanej. Jak autor zaznacza we wstępie książka ma na celu pomóc uniknąć błędów stosowanych przy pozowaniu, zaprezentować modelkę od najlepszej strony i równocześnie zadbać o zadowolenie klienta zlecającego sesję.

W tej książce podoba najbardziej to, że temat pozowania autor potraktował dość szeroko. Oprócz przykładów póz dowiemy się z niej, jak skupić uwagę na odpowiednich elementach zdjęcia, jak kadrować, aby pozostawić odpowiednio dużo miejsca na tekst reklamowy, jak wykorzystać perspektywę i kolor do uatrakcyjnienia zdjęć. W ostatnim rozdziale znajdziemy sporo praktycznych porad dotyczących sposobu pracy z modelką czy stawiania pierwszych kroków w fotografii komercyjnej.

Jeśli chodzi o pozowanie, czytelnik znajdzie tu dużo szczegółowych informacji uzupełnionych wieloma przykładowymi zdjęciami. Autor przechodzi w książce od ogólnej pozycji ciała i zasad z nią związanych do konkretnych elementów takich jak nogi, biodra i pośladki, dłonie i nadgarstki, ręce i ramiona. Głowie i twarzy poświęcony jest osobny rozdział. Znajdziemy tu też szczegółowe informacje odnośnie pozowania na potrzeby różnych zastosowań zdjęć.

Niestety książka ma też swoje wady. Za największą z nich uważam zdjęcia, które trącą myszką. Publikacja została wydana w 2008 roku, a polskie wydanie pochodzi z 2013 roku. Już po obejrzeniu zdjęć z kilku sesji łatwo zauważyć, że od czasu, kiedy zostały wykonane zdjęcia, dużo się zmieniło – zarówno, jeśli chodzi o modę, jak i sposób pracy ze światłem czy obróbkę. Chociaż oczywiście porady związane z pozowaniem czy pracą z modelką szczególnie się nie zmieniły przez ten czas to jednak dużo przyjemniej czytałoby się poradnik z bardziej aktualnymi fotografiami.

Do kogo skierowana jest ta książka? Polecam przeczytanie jej początkującym fotografom, którzy interesują się fotografią portretową – nie tylko komercyjną. Porady w niej zawarte przydadzą się też przy fotografowaniu rodziny czy zdjęciach ślubnych.

„Oświetlenie portretowe. Warsztaty ze Scottem Kelbym”

Gdy brałem tę książkę do ręki po raz pierwszy to miałem wrażenie, że to wydawnictwo z dodatkową płytą DVD, jednak już po paru sekundach okazało się, że jest odwrotnie – mamy tu do czynienia z płytą, która jest uzupełniona o książkę. Zacznijcie więc od włączenia płyty – wszystkie informacje są tam przedstawione w dużo atrakcyjniejszy sposób, książka jest właściwie tylko zapisem tego co jest na płycie.

Czego zatem dowiemy się z płyty? Scott Kelby przedstawia 12 scenariuszy sesji zdjęciowych – od prostego portretu w świetle zastanym, przez portrety plenerowe doświetlone lampą reporterską, po dynamiczny portret sportowca z wykorzystaniem lamp studyjnych.

Opisując każdą sytuację nie ogranicza się do przedstawienia gotowych schematów, ale za każdym razem przedstawia, jak doszedł do danego ustawienia światła i co nim kierowało. W międzyczasie oglądający ma okazję zaczerpnąć nieco dodatkowej wiedzy nie związanej bezpośrednio z danym zdjęciem – Scott dzieli się informacjami dotyczącymi podstaw fotografowania z lampą błyskową (wyjaśnia np. dlaczego warto pamiętać o czasie synchronizacji) i poszczególnymi modyfikatorami światła, jak też wspomina jakich lamp i wyzwalaczy używa.

Do kogo skierowany jest ten poradnik? Przede wszystkim do początkujących fotografów, którzy potrzebują podstawowej wiedzy z zakresu pracy ze światłem błyskowym.

„Sztuka pozowania w fotografii portretowej” Lou Jacobs

Ta pozycja jest dla mnie osobiście najciekawszą ze wszystkich trzech prezentowanych. Zawiera wskazówki związane z fotografia portretową zebrane od 10 fotografów. W efekcie otrzymujemy wszechstronny poradnik portrecisty, w którym znajdziemy informacje dotyczące szerokiej gamy tematów, w tym między innymi: pozowania, pracy ze światłem, wykorzystania mowy ciała na zdjęciach, przygotowań do sesji, używania rekwizytów, postprodukcji. Dodatkowo każdy fotograf pokrótce przedstawia swój model biznesowy i początki przygody z branżą fotograficzną.

Muszę przyznać, że czytając poprzednie dwie pozycje trudno było trafić na nieznane mi wcześniej informacje. „Sztuka pozowania…” mnie zaciekawiła – chociaż zawarta w niej wiedza techniczna jest często ogólna i skierowana bardziej do początkujących to chętnie czytałem o doświadczeniu innych fotografów i ich stylu pracy.

Do kogo skierowana jest ta książka? Głównie do osób, które są zainteresowane szerokim ujęciem tematu portretów. Niewiele tu informacji o schematach oświetlenia czy przykładowych pozach, zdecydowanie więcej wiedzy pomagającej wypracować sposób pracy z Klientem czy przygotowaniem się do sesji.

Trafiliście na inne warte polecenia publikacje dotyczące fotografii portretowej? Proszę napiszcie o nich w komentarzach — bardzo chętnie się z nimi zapoznam i postaram się je przedstawić czytelnikom Fotoblogii!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Zeiss Batis 85 mm f/1,8 [test] Nikkor 24-70 mm f/2.8E ED VR - zoom na maksa? [recenzja] Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - test portretówki do Sony A7 M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4 PRO - moje pierwsze wrażenia z fotografowania w terenie Fujifilm X70, czyli kieszonkowe APS-C. Moje pierwsze wrażenia i zdjęcia Fujifilm X-Pro2 - współczesny dalmierz w naszych rękach Test Sony Xperia Z5 - sprawdzamy możliwości fotograficzne flagowca Pentax K-3 II - twardy zawodnik do fotografowania w plenerze [test] Test obiektywu Nikkor AF-S 85mm f/1.8G Zeiss ExoLens Mutar - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe DJI Osmo - jak sprawuje się kamera ze zintegrowanym gimbalem? Pierwsze wrażenia Sony Action Cam HDR-AS50 - pierwsze wrażenia o nowej kamerze sportowej Pentax-D FA 24-70 mm f/2.8 ED SDM WR - pierwsze wrażenia i przykładowe zdjęcia z nowego obiektywu Nikon D5 - pierwsze wrażenia z premiery Nikon D500 - pierwsze wrażenia z Las Vegas Leica 100-400 mm f/4.0-6.3 - kompaktowy superteleobiektyw do systemu Mikro 4/3 w naszych rękach Panasonic Lumix TZ100 i TZ80 - nowe, kieszonkowe kompakty klasy premium w naszych rękach Kilka miesięcy z Samsungiem Galaxy NX. Nowy "klasyk" ze smartfonem za plecami Canon EOS M10 - test poręcznej kostki dla początkujących fotografów Nowy wzorzec standardowego zooma? Test Nikkora 24-70 mm f/2.8E ED VR Thule Covert DSLR - plecak miejski z pięknym wzornictwem [recenzja] Vanguard Xcenior 36 – studio fotograficzne w jednej torbie Wpadł mi w ręce Zeiss, czyli teścik Distagona FE 35/1,4 Sony RX100 IV w podróży - pełny test slow-motion, filmów 4K i zdjęć z Izraela

Popularne w tym tygodniu:

Profoto A1 - zabierz błysk ze sobą [wideotest] Sigma 18-200 mm f/3.5-6.3 C - test superzooma po odchudzaniu Feiyu Tech Vimble 2 - gimbal i selfie stick w jednym [wideotest]